Cukrovka, alebo odborne diabetes mellitus, je celoživotné ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou, pri ktorej telo nie je schopné správne spracovať glukózu a udržiavať hladinu cukru v krvi v určitom rozmedzí z dôvodu nedostatku inzulínu alebo nedostatočného účinku inzulínu. Zodpovednosť za manažment diabetu a dobrú kompenzáciu liečby je na pleciach každého pacienta v spolupráci so svojím lekárom a zdravotnou sestrou v odbornej ambulancii. Spoločnosť Roche Slovensko považuje za potrebné uľahčiť pacientom každodenný život s diabetom, keďže pacient je stredobodom nášho záujmu. Za týmto účelom v tejto sekcii budeme pre Vás pravidelne uverejňovať rôzne typy edukačných materiálov s možnosťou ich stiahnutia.
Základné informácie o cukrovke
Cukrovka, alebo diabetes mellitus, je celoživotné ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou, pri ktorej telo nie je schopné správne metabolizovať glukózu a udržiavať hladinu cukru v krvi (glykémiu) v určitom rozmedzí z dôvodu nedostatku inzulínu alebo nedostatočného účinku inzulínu. Táto brožúra vám pomôže ujasniť si niektoré z kľúčových tém a poradí s každodennou realitou života s diabetom.
Stiahnuť
Selfmonitoring (samomonitorovanie glykémie)
Cukrovka je ochorenie, pri ktorom samotný pacient môže významne ovplyvniť svoju liečbu, priebeh, vývoj aj prognózu diabetu svojím zodpovedným prístupom. Efektívnosť liečby si diabetik overuje jednoduchým samovyšetrovaním hladín cukru v krvi použitím glukometra v domácich podmienkach. Hodnoty zistené pri selfmonitoringu poskytujú diabetikovi a jeho ošetrujúcemu diabetológovi reálnu spätnú väzbu o tom, aká je úroveň metabolickej kompenzácie, a či daná hladina krvného cukru nevyžaduje úpravy liečby.
Stiahnuť
Hyperglykémia
Vedeli ste, že hyperglykémia, t.j. vysoká hladina glukózy (cukru) v krvi, nebolí? Hyperglykémiu sprevádzajú mnohé príznaky, ktoré často pripisujeme počasiu, únave alebo stresu. V skutočnosti telo vydáva signály, že niečo nie je v poriadku.
Stiahnuť
Hypoglykémia
Klinické príznaky hypoglykémie (t.j. nízka hladina glukózy (cukru) v krvi) sa môžu vyvinúť veľmi rýchlo, obzvlášť u detských pacientov. Viete ich rozoznať? Neliečená hypoglykémia môže vyústiť až do poruchy vedomia, hypoglykemickej kómy a smrti.
Stiahnuť
Tehotenská cukrovka
Gestačný DM (diabetes mellitus) alebo inak nazývaný tehotenská cukrovka je porucha metabolizmu cukrov (stav zvýšenej hladiny cukru v krvi = hyperglykémia), ktorá vzniká, alebo je zistená prvý raz v priebehu tehotenstva. Ide o najčastejší druh diabetu, s ktorým sa v tehotenstve môžeme stretnúť. V tejto brožúre nájdete viac informácií o tom, ako prebieha tehotenská cukrovka.
Stiahnuť
Diabetička a tehotenstvo
Pre ženu, ktorá trpí ochorením diabetes 1. alebo 2. typu, je tehotenstvo vážna zmena, ktorá má väčší vplyv na jej zdravotný stav, ako aj na zdravie dieťaťa ako u tehotnej ženy, ktorá netrpí diabetom mellitom (DM). Preto je nevyhnutné dodržiavať základné odporúčania a naplánovať si tehotenstvo 3-6 mesiacov vopred. V tejto brožúre nájdete niekoľko odporúčaní, ktoré je potrebné dodržiavať pred graviditou a počas nej.
Stiahnuť
Chronické komplikácie cukrovky – Nefropatia
Diabetická nefropatia je lekársky termín označujúci ochorenie obličiek, pri ktorom obličky prestanú správne pracovať kvôli poškodeniu obličkových ciev cukrovkou. Pacienta netrápia ani bolesti obličiek či problémy s močením, kým nedosiahne pokročilé štádium. Z tohto dôvodu sú dôležité pravidelné kontroly u diabetológa s kontrolou krvi a moču v laboratóriu jeden až dvakrát ročne. Diabetická choroba obličiek je prítomná u približne 30 až 40 % diabetikov na Slovensku.
Stiahnuť
Chronické komplikácie cukrovky – Diabetická neuropatia
Ľudia s diabetom sú vystavení oveľa vyššiemu riziku rozvoja akútnych a chronických komplikácií. Hlavnou príčinou vzniku a rozvoja komplikácií sú trvalo zvýšené hodnoty cukru v krvi (t.j. hyperglykémia). Nedostatočná liečba vedúca k hyperglykémii môže spôsobiť až poškodenie nervov hlavne v dolných končatinách, čo sa nazýva diabetická neuropatia. Pokiaľ máte diabetes mellitus viac ako 10 rokov a 60 rokov, pravdepodobnosť rozvoja tohto postihnutia je vyššia.
Stiahnuť
Čo zvyšuje krvný cukor
Vplyv stravy a telesnej aktivity sa u ľudí prejavujú odlišne. Rovnaký druh a rovnaké množstvo jedla môže u každého rozlične ovplyvniť zvýšenie alebo kolísanie hladín glykémie. Podobne je to aj s vplyvom telesnej aktivity. Ak však máme dostatočné informácie, môžeme vzhľadom na požitú potravu a druh telesnej aktivity spolu s meraním glykémie (self-monitoringom) podniknúť potrebné opatrenia k udržaniu hodnôt glykémie v správnom rozmedzí.
Stiahnuť
Sacharidové jednotky do vrecka
Stále máte pochybnosti o tom, čo je sacharidová jednotka a aké veľké množstvo jedla to znamená? Je pre Vás náročné spočítať koľko sacharidových jednotiek prijímate v potrave? V tejto brožúre Vám pomôžeme zorientovať sa v jedlách s nízkym a vysokým glykemickým indexom. Poradíme, ako čítať potravinové etikety a tiež aké odporúčané množstvo sacharidov je pre diabetika vhodné. A to všetko vo vreckovom formáte pre Vaše pohodlie.
Stiahnuť
Zrak a diabetes
Hlavnou príčinou očných komplikácií súvisiacich s cukrovkou je dlhodobo výrazne zvýšená hladina cukru v krvi (tzv. hyperglykémia), vysoký krvný tlak (tzv. hypertenzia), obezita, vek, fajčenie a genetická predispozícia. Prinášame Vám pár tipov ako sa starať o svoje oči.
Stiahnuť
Mýty o diabete
Je prirodzené, že každý diabetik hľadá informácie a skúša rôzne spôsoby pre zlepšenie kontroly a manažmentu svojho ochorenia. Ale pozor, na internete aj medzi ľuďmi koluje stále dosť dezinformácií. Preto sa nedajte oklamať a prečítajte si pár najčastejších mýtov ohľadne diabetu.
Stiahnuť
Cukrovka a vedenie motorových vozidiel
Či už jazdíte pre zábavu alebo do práce, to že máte cukrovku významným spôsobom ovplyvňuje vašu schopnosť viesť motorové vozidlo. Existujú niektoré dôležité právne predpisy a zdravotné problémy, o ktorých by ste mali vedieť pre Vašu bezpečnosť za volantom.
Stiahnuť
Alkohol a cukrovka
To, že máte cukrovku neznamená, že sa musíte úplne vyhýbať alkoholu. Ak sa rozhodnete dať si alkoholický nápoj, je vhodné, aby ste požívali alkohol s veľkou opatrnosťou a mierou, pretože alkohol negatívne ovplyvňuje reguláciu hladín cukru v krvi.
Táto brožúra obsahuje niekoľko tipov a odporúčaní, ak sa rozhodnete si dať príležitostne alkoholický nápoj.
Stiahnuť
Sprievodca cestovaním s inzulínovou pumpou
Aj diabetici cestujú. Čo všetko si musíte so sebou pribaliť, načo určite nezabudnúť, ako prejsť letiskovou kontrolou, v akom režime používať pumpu počas letu a čo potrebujete počas výletov lietadlom mať pri sebe. Aj toto sa dočítate v našej brožúre o cestovaní. Ako prílohu v nej tiež nájdete aj potvrdenie na účel cestovania lietadlom pre diabetikov podľa platnej legislatívy. Tlačivo Vám potvrdí Váš diabetológ pred cestou.
Stiahnuť
Spokojný a bezpečný život s diabetom aj vďaka inzulínovej pumpe
Inzulínové pumpy pomáhajú pri zjednodušovaní každodennej liečby diabetu. Prinášame krátky prehľad dôležitých funkcií, ktoré Vám môžu život s inzulínovou pumpou uľahčiť a prispôsobiť Vašim individuálnym potrebám, ako aj referencie spokojných užívateľov.
Stiahnuť
Krátky návod na počítanie sacharidov
Počítanie sacharidov a kontrola životosprávy je jedným z dôležitých krokov úspešnej kontroly a liečby diabetu. Pravidelným počítaním množstva sacharidov, ktoré prijímate v potrave, pomáhate udržiavať hladinu glykémie v požadovanom cieľovom rozmedzí. Na začiatku sa to môže zdať zložité a časovo náročné, ale časom a praxou je to jednodušie. Ponúkame Vám teda krátky návod na počítanie sacharidov.
Stiahnuť