header bglogo rochelogo

Cukrovka, alebo odborne diabetes mellitus, je celoživotné ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou, pri ktorej telo nie je schopné správne spracovať glukózu a udržiavať hladinu cukru v krvi v určitom rozmedzí z dôvodu nedostatku inzulínu alebo nedostatočného účinku inzulínu. Zodpovednosť za manažment diabetu a dobrú kompenzáciu liečby je na pleciach každého pacienta v spolupráci so svojím lekárom a zdravotnou sestrou v odbornej ambulancii. Spoločnosť Roche Diabetes Care považuje za potrebné uľahčiť pacientom každodenný život s diabetom, keďže pacient je stredom nášho záujmu. Za týmto účelom v tejto sekcii budeme pre Vás pravidelne uverejňovať rôzne typy edukačných materiálov s možnosťou ich stiahnutia.Chronické komplikácie cukrovky – Diabetická neuropatia

Ľudia s diabetom sú vystavení oveľa vyššiemu riziku rozvoja akútnych a chronických komplikácií. Hlavnou príčinou vzniku a rozvoja komplikácií sú trvalo zvýšené hodnoty v krvi (t.j. hyperglykémia). Nedostatočná liečba vedúca k hyperglykémii môže spôsobiť až nervov a krvných ciev, čo sa nazýva diabetická. Pokiaľ máte diabetes mellitus viac ako 10 rokov a ste ako 60 rokov, pravdepodobnosť rozvoja tohto postihnutia je vyššia

 

Stiahnuť

Tehotenská cukrovka

Gestačný DM (diabetes mellitus) alebo inak nazývaný tehotenská cukrovka je porucha metabolizmu cukrov (stav zvýšenej hladiny cukru v krvi = hyperglykémia), ktorá vzniká, alebo je zistená prvý raz v priebehu tehotenstva. Ide o najčastejší druh diabetu, s ktorým sa v tehotenstve môžeme stretnúť. V tejto brožúre nájdete viac informácií o tom, ako prebieha tehotenská cukrovka. iabetička a tehotenstvo Pre ženu, ktorá trpí ochorením diabetes 1. alebo 2. typu, je tehotenstvo vážna zmena, a má väčší vplyv na jej zdravotný stav, ako aj na zdravie dieťaťa ako u tehotnej ženy, ktorá netrpí diabetom mellitom (DM). Preto je nevyhnutné dodržiavať základné odporúčania a naplánovať si tehotenstvo 3-6 mesiacov vopred. V tejto brožúre nájdete niekoľko odporúčaní pred graviditou a počas nej.

 

Stiahnuť
 

Diabetička a tehotenstvo

Pre ženu, ktorá trpí ochorením diabetes 1. alebo 2. typu, je tehotenstvo vážna zmena, a má väčší vplyv na jej zdravotný stav, ako aj na zdravie dieťaťa ako u tehotnej ženy, ktorá netrpí diabetom mellitom (DM). Preto je nevyhnutné dodržiavať základné odporúčania a naplánovať si tehotenstvo 3-6 mesiacov vopred. V tejto brožúre nájdete niekoľko odporúčaní pred graviditou a počas nej.

 

Stiahnuť

Základné informácie o cukrovke

Cukrovka, alebo diabetes mellitus, je celoživotné ochorenie, ktoré je spôsobené poruchou, pri ktorej telo nie je schopné správne spracovať glukózu a udržiavať hladinu cukru v krvi (glykémiu) v určitom rozmedzí z dôvodu nedostatku inzulínu alebo nedostatočného účinku inzulínu.
Táto brožúra vám pomôže ujasniť si niektoré z kľúčových tém a poradí vám s každodennou realitou života s diabetom.

 

Stiahnuť
 

Čo zvyšuje krvný cukor

Vplyv stravy a telesnej aktivity sa u ľudí prejavujú odlišne. Rovnaký druh a rovnaké množstvo jedla môže u každého rozlične ovplyvniť zvýšenie alebo kolísanie hladín glykémie. Podobne je to aj s vplyvom telesnej aktivity. Ak však máme dostatočné informácie, môžeme vzhľadom na požitú potravu a druh telesnej aktivity spolu s meraním glykémie (self-monitoringom) podniknúť potrebné opatrenia k nameraným hodnotám glykémie. Self-monitoring pomáha odhaliť možné riziká, porozumieť vplyvom a prijímať správne rozhodnutia. Neľahký život s diabetom je ľahší vďaka self-monitoringu.

 

Stiahnuť

Krátky návod na počítanie sacharidov

Počítanie sachardiov a kontrola životosprávy je jedným z dôležitých krokov úspešnej kontroly a liečby diabetu. Pravidelným počítaním množstva sacharidov, ktoré prijímate v potrave, pomáhate udržiavať hladinu glykémie v požadovanom cieľovom rozmedzí.Na začiatku sa to môže zdať zložité a časovo náročné, ale po čase zistíte, že je veľmi jednoduché. Ponúkame Vám teda krátky návod na počítanie sacharidov.

 

Stiahnuť
 

Sacharidové jednotky do vrecka

Stále máte pochybnosti o tom, čo je sacharidová jednotka a aké veľké množstvo jedla to znamená? Je pre Vás náročné spočítať koľko sacharidových jednotiek prijímate v potrave? V tejto brožúre Vám pomôžeme zorientovať sa v jedlách s nízkym a vysokým glykemickým indexom. Poradíme, ako čítať potravinové etikety a tiež aké odporúčané množstvo sacharidov je pre diabetika vhodné. A to všetko vo vreckovom formáte pre Vaše pohodlie.

 

Stiahnuť

Cukrovka a vedenie motorových vozidiel

Či už jazdíte pre zábavu alebo do práce, to že máte cukrovku významným spôsobom ovplyvňuje aj vedenie vozidla. Existujú niektoré dôležité právne predpisy a zdravotné problémy, o ktorých by ste mali vedieť pre Vašu bezpečnosť za volantom.
Táto brožúra upozorňuje na niektoré z kľúčových problémov, ktorým môžete čeliť, a tiež vám poskytne niekoľko rád a tipov. Súčasťou brožúry je aj tlačivo „Čestné vyhlásenie pacienta s diabetom“ ktoré Vám na účely vedenia motorových vozidiel potvrdí Váš diabetológ.
Takže čítajte ďalej a jazdite bezpečne.

 

Stiahnuť
 

Alkohol a cukrovka

To, že máte cukrovku neznamená, že sa musíte úplne vyhýbať alkoholu. Ak sa rozhodnete dať si alkoholický nápoj, je vhodné, aby ste požívali alkohol s veľkou opatrnosťou a mierou, pretože alkohol negatívne ovplyvňuje reguláciu hladín cukru v krvi.
Táto brožúra obsahuje niekoľko tipov a odporúčaní, ak sa rozhodnete mať príležitostný alkoholický nápoj.

 

Stiahnuť

Sprievodca cestovaním s inzulínovou pumpou

Aj diabetici cestujú. Čo všetko si musíte so sebou pribaliť, načo určite nezabudnúť, ako prejsť letiskovou kontrolou, v akom režime používať pumpu počas letu a čo potrebujete počas letných výletov mať pri sebe. Aj toto sa dočítate v našej brožúre o cestovaní.  Ako prílohu v nej tiež nájdete aj potvrdenie na účel cestovania lietadlom pre diabetikov podľa platnej legislatívy. Tlačivo Vám potvrdí Váš diabetológ pred cestou.

 

Stiahnuť